Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan Para Kazanmak

Evde ek iş arıyorum ne yapabilirim diyenlere özel ek iş imkanlarını ve internetten para kazanma yollarını araştırmaya devam ediyoruz.

Kabul edelim, bu şekilde kısa yoldan para kazanmak istiyorsunuz. Birkaç video çekip YouTube’a yükleyip gelecek paranın hayalini kuruyorsunuz değil mi?

Haklısınız da. Geçtiğimiz yıllarda İngiliz bir aile çocuklarıyla ilgili 57 saniyelik bir video paylaştı ve sadece bu video sayesinde tamı tamına 150,000 dolar kazandı. Siz neden bu kazançlara seyirci kalasınız? İster bir ek iş olarak görün isterseniz de hobi… Siz de youtube düzenli bir gelir akışı elde edebilirsiniz.

İşin mantığı kısaca şu şekilde: Belli şartları sağladığınız takdirde videolarınıza google reklamları ekleyebiliyor ve izleyiciler bu reklamlara tıkladıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini Google, banka hesabınıza ödeme yapıyor. Ortalama olarak da her 1,000 izlenme başına 1 ila 5 TL arasında para kazanabilyorsunuz.

Ancak video yükledikten sonra paraların hesabınıza akacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü işler, tam olarak böyle yürümüyor. Kazanacağınız para, YouTube kanalınızı geliştirmek için ne kadar çaba gösterdiğinize ve ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olacaktır.

YouTube’dan para kazanmak için çok çalışmaya istekliyseniz bir yere ayrılmayın. Size YouTube’da başarılı olmayı adım adım anlatacağım. Gelin birlikte hedef kitlenizi nasıl oluşturacağınızı, tıklanma sayısından nasıl para kazanacağınızı ve YouTube’dan hatırı sayılır bir geliri nasıl elde edeceğinize bakalım.

 

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Pek çok insan size dünyada paradan önemli şeylerin olduğunu söyleyecektir. En önemli şey nedir biliyor musunuz? Sevmek.

Ama eğer parayı seviyorsanız YouTube tam da aradığınız mecra!

Sürekli videolar yayınladığınız bir kanal ve zekice tasarlanmış bir video stratejisiyle YouTube’dan tahmin edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.

Belli bir izleyici kitlesine ulaştıktan ve YouTube yıldızı olduktan sonra güzel heyecanlar yaşayabilirsiniz. Sadece sizin aktarabileceğiniz mesajı insanlara ulaştırmakla kalmayıp ayrıca paranın kendiliğinden geldiği bir sistemin de parçası olabilirsiniz.

Şahsen ben başka bir kanalımda ulaştığım 41 milyon izleyici sayesinde büyük bir gelir elde ettim. Bu yüzden YouTube’dan nasıl para kazanılacağı konusunda tecrübeliyim.

Hazırsanız arkanıza yaslanın ve vereceğim tavsiyeleri dikkatlice dinleyin:

 

Tavsiye #1 Yol Haritası Çizmek:

YouTube’dan nasıl para kazanıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz? O zaman ilk tavsiyem, YouTube’dan para kazanmaya odaklanmayın.

Kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok önem vermek istemezsiniz çünkü YouTube’dan hızlı bir şekilde para kazanmanın bir  yolu yoktur. Sadece birkaç video yükleyip herhangi birinin internette yayılmasını bekleyemezsiniz.

İlk olarak takip edilmeye değer bir YouTuber olmanın temelini oluşturmalısınız. Kanalınıza yüksek kaliteli içerikler yüklemeli ve kanalınızı büyütmenin yollarını aramalısınız. Ancak bu şekilde kanalınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ciddiyim, kanal sahipleri kararlılıklarını kanıtlayana dek YouTube onların para kazanmasına izin vermiyor.

YouTube’dan para kazanmak konusunda ilk tavsiyem, kendinize bir yol haritası çizmeniz. Bu konuda yapmanız gereken üç şey var:

 

Ortamı hazırlayın

YouTube kanalı açmak için en iyi ya da en pahalı ekipmana sahip olmanıza gerek yok. Sahip olduğunuz kameranın da bir önemi yok zaten. Önemli olan kendi markanızın içeriğini yansıtmak için elinizdeki kamerayla neler yapabildiğinizdir. Diğer seçenekler size uymuyorsa akıllı telefonunuzu bile kullanabilirsiniz.

Burada yapmanız gereken şey kaliteli videoları çekebileceğiniz uygun ortamı hazırlamaktır. Kalitenizi oluşturacak en önemli iki temel şunlardır:

  • Görüntü dengesi – Kimse titrek, net olmayan görüntüler izlemek istemez. Tripod edinebilirsiniz ya da elde taşıyacağınız bir makineyle video çekmek istiyorsanız o zaman daha geniş lensleri ya da optik görüntü dengesi olan lensleri tercih etmelisiniz.
  • Ses – Sesi hiçbir zaman arka plana atmayın. İzleyicileriniz sizi net olarak duymak ister. Ses kalitesini etkileyecek sesler için önleminizi almalısınız. Arka plandaki sesleri azaltmayı çalışmalı ve ihtiyacınız olursa sesin net olarak duyulabilmesi için mikrofon edinmelisiniz.

Zaman içinde daha iyi ekipmanlara geçebilirsiniz ama internette kazançlı bir kariyere adım atmak ve YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizin zevkle izleyebileceği videolar çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi edinmelisiniz.

 

Sürecinizi iyi planlayın

Daha önce bahsettiğim bir kelimeden yine bahsedeceğim, tutarlılık. YouTube kanalınızı büyütmek için sürekli video yüklemeniz ve takipçilerinizle iletişim içinde olmanız gerekecek. İster her gün video yükleyin, ister haftada birkaç kez ya da iki haftada bir, izleyicilerinizin ne zaman yeni bir video yükleyeceğinizi bilmesi gerekir.

Zaman geçtikçe video oluşturma sürecinde kendinizi geliştireceksiniz. Şimdilik, videonuzu kafanızda oluşturmaya başladığınız andan kanala yüklemeye hazır hale geldiği ana nasıl ilerlediğinize dikkat etmelisiniz.

Araştırma yapmaya, senaryo oluşturmaya, videoyu çekmeye ve düzenlemeye, en uygun hale getirmeye ve paylaşmaya ne kadar zaman harcıyorsunuz onu gözlemleyin. Her adımı planlamanız video çekme sürecini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu şekilde kaç video çekebileceğinizi de görmüş olursunuz. Elinizdeki fikirler bir haftada tükenecekse her gün bir video paylaşma işine hiç girmeyin. Unutmayın, yaptığınız her şey para kazanmaktan daha fazlası olmalı, sizin de bundan zevk almanız gerekir.

 

Markanızı tanıyın ve oluşturun

Tutarlılık YouTube’da önemlidir. Sadece video yükleme sıklığınızda değil aynı zamanda içerikte de tutarlı olmalısınız.

Çektiğiniz her videonun kendine özgü bir tarafı olmalı evet, ama bütüne bakıldığında hepsi de belli bir çizgiye sahip olmalıdır. Markanızın temelinin değişmemesi lazım.

Markanızı iyice benimsemeniz daha gerçekçi, içten, ilgi çekici içerikler üretmenizi sağlar.

Bu işte daha yeniyseniz markanızın temelini oluşturmak ve onu benimsemek önemli bir aşamadır. Bazen köklü kurumların bile oturup markası hakkında düşünmesi gerekir.

Oturup kendinize markanızın kimliği ile ilgili sorular sorun. Ne yapıyorsunuz? Hangi konuda içerik üretiyorsunuz? Kime ulaşmak istiyorsunuz? Markanızla ne başarmak istiyorsunuz? Siz kendi markanızı benimsemezsiniz takipçilerinizin hiç benimsemez.

Pratik ipuçları:

Videolarınızı yayınlamak ve izleyicilerinizle daha çok etkileşimde bulunabilmek için bir internet sitesi açın.

Güzel bir logo tasarlayın ve logonuzu her yerde kullanın.

Videolarınızda logonuzla birlikte filigranda kullanın.

Videolarınız için profesyonel bir intro düşünün.

Daha profesyonel gözükmesi için Youtube kanalınızı özelleştirin.

İçeriğinizde telif hakkı ile korunan materyaller olmadığından emin olun.

Başvurunuzun geri çevrilmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri telif hakkı ihlalidir. Bu nedenle videolarınızın telif hakkı ile korunan materyaller içermemesi gerekir.

Buna görseller, grafikler, logolar, video klipler ve işitsel öğeler de dahildir. Örneğin izin almadan kullandığınız arka plan müziği bile reddedilmenize neden olabilir.

 

Tavsiye #2 Kaliteli İçerik Üretin:

Kaliteli içerik hem kanalınızın büyümesi hem de muhtemel geliriniz için çok önemlidir.

Peki “kaliteli” içerik derken neyi kastediyorum?

Aslında kaliteli içerik, izleyicilerinizin duygularına hitap eden videolardır. YouTube’da farklı şekillerde kaliteli içerik üretebilirsiniz.

Diyelim ki izleyicilerinize bir şey öğretmek istiyorsunuz. O zaman insanların içeriğinizden hareketle bir şeyleri nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekir.

Ya da izleyicileriniz güldürmek istiyorsunuz. Bu durumda kanalınız, insanları eğlendirdiği ve onlara gerçek dünyadan kaçış sağladığı kadar kalitelidir.

Tarif ve egzersiz örnekleri veriyor olabilirsiniz, izleyicilerinize kendi başına yapabileceği el işlerini gösteriyor olabilirsiniz, yaşam koçluğu ile ilgili videolar çekiyor olabilirsiniz ya da başka içerikler üretiyor olabilirsiniz. Burada önemli nokta izleyicilerinizin hayatında bir fark yaratmaktır.

İzleyicileriniz, videolarınızı her izlediğinde canları sıkılıyorsa daha önce yüzlerce kere duydukları şeyi dinliyorlarsa ya da kendilerini kötü hissediyorlarsa başka videonuzu izlemeyeceklerine eminim.

YouTube kanalınızda yayınlayacağınız bir sonraki videoyu çekmeden önce şunu düşünün: Bu video izleyen kişinin hayatında bir fark yaratır mı?

İzleyicilerinize daha önce hissetmedikleri duyguları hissettirecek kaliteli içerikler üretin. Sonuçta hatırı sayılır bir gelir elde etmeniz iyi videolar çekmenize bağlı olacak. YouTube’dan gerçekten para kazanmak istiyorsanız sıralamada ikinci olmak istemezsiniz.

 

Tavsiye #3 Hedef Kitlenizi Oluşturun:

Kimse videolarınızı izlemezse YouTube’dan para kazanamazsınız. Başarılı YouTube kanallarını sadık ve birbiriyle yakın ilişki içindeki izleyici kitlesi ayakta tutar. Peki insanların sizi keşfetmesini ve sizi takip etmesini nasıl sağlarsınız?

 

Tutkularınızı keşfedin

Para kazanabileceğiniz bir kanal oluşturmak istiyorsanız tutkularınızın peşinden gidin.

Yüzlerce aboneye ulaşmak için her şeyi yapmış bir sürü kişi biliyorum. Ünlü olmak, YouTube’dan para kazanmak istiyorlar ve en sonunda da dünyayla paylaşmak istedikleri bir mesajın olduğunu unutuyorlar.

YouTube’da genellikle hedef kitlesine hitap edecek içerikler üreten kişiler başarılı olur. Varınızı yoğunuzu ortaya koyun, duygular konusunda keskin olun ve çekerken eğleneceğin videolar hazırlayın. Coşkunuzu içten bir şekilde göstermek sadık bir hedef kitlesi oluşturmanız için önemlidir.

 

Analizleri kontrol edin

Kanalınızın menü sekmesinde YouTube tarafından yapılmış analizler bulunur. Burada takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini, konumunu ve izleme süresini görebilirsiniz. Her videonun kaç kişi tarafından izlendiğini ve izleyicilerinizin videolarınıza nasıl ulaştığına bakabilirsiniz. Kanaldan para kazanmaya başladıktan sonra videonuzdan elde edeceğiniz tahmini geliri de hesaplayabilirsiniz.

Bunlar, videolarınızın hangisinin izleyicilerinize hitap ettiğini hangisinin etmediğini görmenize yardımcı olur. Ürettiğiniz içeriğin doğru izleyicilere ya da kimseye ulaşmadığını fark ettiğinizde gerekli değişiklikleri yapmanız ve kanalınızı düzenlemeniz kolaylaşır.

 

Takipçilerinizle iç içe olun

Başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız takipçilerinizle birebir iletişim kurmalısınız. Yani kendi aranızda bir topluluk oluşturup onlarla yakın olmalısınız.

YouTube’un yıldızı Lilly Sangh, içeriği üreten kişiyle YouTube izleyicisinin arasındaki ilişkinin destek ve güvene dayanan “normal bir ilişkiden daha derin, daha aktif, daha yakın bir ilişki” olduğunu söylüyor.

Takipçilerinizle yakınlık kurmak size karmaşık gelmemeli ya da zamanınızı almamalı. Şu basit adımları takip edebilirsiniz:

  • Etkileşimde bulunun—Eğer yeniyseniz aldığınız her yoruma yorum yapabilirsiniz. Ya da takipçinizin yaptığı yorumu beğenmeniz bile aranızda yakın bir ilişki kurmanızı sağlar.
  • Sorular sorun—İzleyicilerinizi sohbete davet edin. Videolarla ilgili neyi beğendiklerini ve diğer videolarda ne izlemek istediklerini yazmalarını isteyin.
  • Aktif bir kullanıcı olun—Diğer YouTuber’ların videolarını izleyip, beğenip ve videolarına yorum yaparak onlarla da yakın olun. Bu şekilde başka takipçiler kazanabilir ve izleyicilerinize kendiniz hakkında daha çok şey göstermiş olursunuz.

 

Tavsiye #4 Sabırlı olun

YouTube’da para kazanmak için içerik üretmek biraz da yatırım yapmaya benzer. Bu videoları yapmak için zaman ayırırsınız, enerji harcarsınız ve büyük ihtimalle ilk yaptığınız videolar istediğiniz başarıyı yakalayamayacaktır.

Hatta, yaklaşık yirmi video yüklemeden YouTube sizi tanımayacaktır. Pek çok kişinin bu konuda başarısız olduğunu gördüm çünkü bununla uğraşmak istemediler. Hemen başarı elde etmek istediler ve YouTube’da ğara kazanmak için fedakarlıkta bulunmaları gereken şeyleri görünce vazgeçtiler.

Bu yazıdan bir şey öğrenmek istiyorsanız şimdi söyleyeceğime kulak verin:

Kanalınıza yatırım yapmaya istekli olmalısınız.

Kanalıma başladığımda her ay 500,000 ile 1 milyon izleyiciye ulaşmam için neredeyse 30 video yüklemem gerekti.

Yeni kurulmuş ve daha çok gelişmesi gereken bir kanalın takipçi toplaması için biraz beklemem gerek ama yüklediğim video sayısı artıkça takipçiler de sayfamı beğenecektir. Hazırlığa hemen şimdi başlayın YouTube yıldızlığına giden yolda beraber yürüyebiliriz!

Bu arada sıfırdan başlıyorsanız en azından haftada bir video yayınlamaya özen gösterin. 30. videonuz yayınlana kadar kanalınızın büyüdüğünü hissetmeyebilirsiniz. Hiç önemli değil, burada önemli olan şey sabırlı olup bir sürü video yüklemektir.

Haftada bir video yüklerseniz yaklaşık 6-8 ay sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu, her türlü iş için geçerlidir ve YouTube için önemli bir kriterdir.

Yine de ben bir kere de 20 video yüklemenizi önermiyorum. Bu size bir şey kazandırmayacaktır.

Sistematik olarak video yükleyin ve videoların arasında bir süre geçtiğinden emin olun. Video yüklediğiniz her seferde işe yarayanları ve yaramayanları belirleyin. İzleyicilerle iletişime geçin ve neyi sevip neyi sevmediklerini öğrenin. Bu bilgiyi diğer videonuzu hazırlarken kullanın. Her seferinde bu şekilde ilerleyin. 30. videonuza geldiğinizde artık profesyonelleşmiş olacaksınız. İçeriğiniz hedefi tam on ikiden vuracak ve kanalınızda izleyici patlaması yaşayacaksınız.

İlk 6 ay içinde çok fazla para kazanmayı beklemeyin ama zaman ve enerji harcadığınızda, bu yazıdaki tavsiyelere uyduğunuzda ve sabırlı olursanız başarılı olacağınız gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın, kazananları kaybedenlerden ayıran şey harekete geçme isteğidir.